Obrączki ślubne są symbolem miłości, wierności oraz oddania drugiej osobie. Kiedy powinniście się zdecydować na poszukiwania obrączek? Jaki model wybrać? Na co zwrócić uwagę? Postaram się udzielić kilku najważniejszych wskazówek - z własnego doświadczenia i nie tylko. ;)
Wybierając obrączki powinniśmy dobrze przemyśleć czego od nich oczekujemy. Czy chcemy mieć obrączkę bardziej wytrzymałą, odporną na zniszczenia czy może taką, którą w przyszłości bez problemu powiększymy lub zmniejszymy? A może szukamy obrączek, które mają po prostu ładnie prezentować się na naszych palcach? Te kwestie powinny być podstawowym kryterium naszego wyboru.
- Kiedy zamówić obrączki? Wydaję mi się, że najlepiej wybrać się na poszukiwanie obrączek minimum 3 miesiące przed ślubem. Warto obejrzeć oferty wielu jubilerów, zarówno tych znanych jak i mniej znanych. Każda firma zajmująca się sprzedażą obrączek ma w swojej ofercie co najmniej kilkadziesiąt różnych modeli. Wybór duży i trudny. Dlatego lepiej wcześniej zacząć się rozglądać za obrączkami, zrobić rozeznanie, dokładnie przemyśleć wybór i zamówić ;) Z reguły czas oczekiwania na realizację naszego zamówienia mieści się w terminie od 14 do 21 dni roboczych. Trochę dłużej na wykonanie obrączek możemy czekać w sezonie ślubnym (miesiące letnie), gdyż wtedy jubilerzy mają bardzo dużo zamówień.
- Materiał. Możemy wybrać obrączki z jednego rodzaju materiału, ale można też połączyć np. trzy naraz. Wybór należy do Was! Mnie najbardziej podobają się obrączki z żółtego złota i takie też wybraliśmy. ;)
- Rodzaje obrączek. Jest kilka rodzajów obrączek. Pierwszy i najbardziej popularny to obrączki klasyczne. Są to proste, trwałe i nieskomplikowane wzory. Po latach noszenia można je bardzo łatwo odnowić. Nie ma tu też problemów z korektą rozmiarów. Obrączki grawerowane - ich zewnętrzna powierzchnia jest ozdobiona grawerem. Mają większość zalet obrączek klasycznych. Jednak korekta rozmiaru w przyszłości może być ograniczona, a grawer może się ścierać. Obrączki ze złota łączonego - są to obrączki łączone z dwóch, trzech lub większej liczby kolorów złota. Wzory takie mogą być proste lub bardziej skomplikowane. W przyszłości należy się liczyć z ograniczoną możliwością ich korekty. Obrączki z kamieniami - są to obrączki, w których może być oprawiony jeden lub większa liczba kamieni, brylantów bądź cyrkonii. Najczęściej ten wzór jest wybierany przez Panie. Trzeba liczyć się z tym, że takich obrączek nie będzie dało się powiększyć/zmniejszyć albo możliwość ich korekty będzie ograniczona np. do jednego, dwóch rozmiarów. Jest to związane z możliwością uszkodzenia oprawy kamieni podczas powiększania obrączki. Obrączki z białego złota - mogą być klasyczne, grawerowane, z kamieniami. Często białe złoto jest wykonywane z dodatkiem niklu (chociaż wielu jubilerów potwierdza, że w ich salonach nie używa się niklu). Nikiel jest metalem uczulającym, dlatego osobom uczulonym na niego może przysporzyć wiele problemów. Osoby uczulone na ten metal powinny wybierać obrączki z białego złota palladowego. Są one niestety nieco droższe od obrączek z dodatkiem niklu. Obrączki z tytanu - wykonane z twardego metalu, nowoczesne i jednocześnie klasyczne. Mogą być wykonywane z wykończeniem matowym (stalowo-grafitowa barwa) lub polerowanym (barwa ciemnego grafitu). Na obrączkach z wykończeniem matowym mogą pojawić się maleńkie rysy.
- Szerokość. Obrączki mogą mieć różne szerokości najczęściej od 2 mm do 10 mm. Wszystko zależy od jubilera, u którego zamawiamy obrączki. Niektórzy proponują ciekawe rozwiązanie - obrączka dla kobiety może mieć np. 4 mm, a dla mężczyzny, który woli mieć szerszą obrączkę, może mieć, np. 5 mm.
- Wykończenia. Mogą być rozmaite. Co kto lubi i woli. Warto zwrócić też uwagę na to, w jaki sposób dana obrączka może zachowywać się w przyszłości podczas codziennego użytkowania. Obrączki z wykończeniem błyszczącym czy diamentowym są łatwe w użytkowaniu, bardzo prosto i tanio można je odnowić. Natomiast obrączki matowe gorzej znoszą codzienne noszenie, ich zewnętrzna, matowa warstwa może się ścierać. Są różne techniki matowania - piaskowanie, satynowanie, szczotkowanie, frezowanie. Wszystko zależy od tego do jakiego jubilera się udamy i co nam zaoferuje. Obrączki z wykończeniem matowym pięknie się prezentują na palcach - przynajmniej nam się bardzo podobały. Jednak ze względu na ich małą praktyczność wybraliśmy obrączki błyszczące.
- Grawer. Grawerowanie na obrączkach swoich imion, daty ślubu czy też innych ważnych znaków bądź sentencji sprawia, że stają się one bardziej osobistymi. Najczęściej nowożeńcy decydują się na wygrawerowanie daty ślubu i swoich imion. Wielu jubilerów wykonuje tę usługę gratis do zamawianych obrączek.
- Gdzie kupić? Znany sklep jubilerski, sieciówka czy może lokalny jubiler? Możliwości jest wiele, wzory są różne, ceny też. Decyzja należy do Was. Ale czy warto dopłacać za nazwę?
- Cena. Ceny obrączek są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od materiału z jakiego są wykonane, od wzoru, miejsca zakupu itp. Sądzę, że nie ma co przesadzać. Zwróćcie uwagę tylko na to, aby Wam się podobały i aby spełniały Wasze wymagania odnośnie do ich późniejszego użytkowania. Pamiętajcie, że obrączki wybieracie na całe życie!
Wydaje mi się, że jeśli chodzi o wybór obrączek to możecie spokojnie sprawdzić tutaj https://diamanti.pl/ czy są w ofercie jakieś wam odpowiadające,. Wybór jest duży więc na pewno znajdziecie coś dla siebie
OdpowiedzUsuńOd zawsze podobała mi się biżuteria z białego złota, dlatego nie miałem problemu z wyborem obrączek. Zdecydowałem się na model ze strony internetowej https://diamentobraczki.pl/obraczki-z-bialego-zlota/. Bardzo mi się podobają.
OdpowiedzUsuń