czwartek, 31 lipca 2014

Odmiana imion i nazwisk na zaproszeniach ślubnych

Zapewne każdy z Was zastanawia się nad tym czy odmieniać nazwiska na zaproszeniach czy nie odmieniać. Ciężki orzech do zgryzienia.. Tym bardziej, że wiele nazwisk jest "kłopotliwych" i ciężko je odmienić. Co w takim przypadku zrobić?

Według Słownika Języka Polskiego i wielu językoznawców powinniśmy odmieniać imiona i nazwiska na zaproszeniach. Język polski należy do języków fleksyjnych, dlatego wszystkim wyrazom fleksyjnym - w tym nazwiskom - powinniśmy nadać formę w odpowiednim przypadku, liczbie, osobie itd. 


Podczas odmieniania imion i nazwisk powinniśmy stosować się do niżej wymienionych zasad:

 IMIONA
 Na zaproszeniach ślubnych powinniśmy odmieniać wszystkie imiona! Wyjątkiem jest imię: Beatrycze. Wszystkie imiona odmieniamy, korzystając z wzorca odmiany wyrazów pospolitych o podobnie zakończonym temacie. W odmianie imion przez przypadki bardzo pomocna może okazać się strona internetowa: Odmiana przez przypadki online. Polecam! 
Pamiętajmy też, że imię kobiety powinno poprzedzać imię mężczyzny - tak nakazuje grzeczność.

NAZWISKA
Nazwiska w liczbie mnogiej
  • Na zaproszeniach powinniśmy odmieniać w zasadzie wszystkie nazwiska. Jeśli jest możliwe przyporządkowanie jakiegoś nazwiska danemu wzorcowi odmiany, należy je odmieniać. 
  • Na przykład: Nowak - Nowaków, Kowalski - Kowalskich, Poznański - Poznańskich, Kciuk - Kciuków.
  • Nazwiska zakończone w mianowniku liczby pojedynczej na spółgłoskę lub na samogłoski -a, -e. -o otrzymują końcówkę -owie i odmieniają się jak rzeczowniki. 
Nazwiska dwuczłonowe
  • Odmieniamy oba człony nazwiska, np.  Kciuk-Morawski - Annę Kciuk-Morawską.
Nazwiska żeńskie
  • Odmieniamy tylko nazwiska kobiet zakończone na -a, np. Malinowska - Malinowską. 
  •  Nazwiska o zakończeniu -owa, -ewa odmieniamy tak jak przymiotniki.
  • Pozostałe nazwiska zakończone na -a odmieniają się jak rzeczowniki pospolite o podobnym zakończeniu. 
Nazwiska męskie
  •  Nazwiska zakończone na -er odmieniają się z zachowaniem -e ruchomego, np. Romer - Marka Romera/Państwa Romerów, ale: Szuster - Pawła Szustra/Państwa Szustrów. O sposobie odmiany decydują różne czynniki, przede wszystkim jest to stopień utrwalenia w języku polskim, uzus (zwyczaj) językowy.
Wymienione wyżej zasady to nie wszystko. Warto czasem upewnić się jaką zasadę zastosować do danego nazwiska. Zachęcam, aby sięgnąć do Słownika Poprawnej Polszczyzny. Znajdziecie w nim szczegółowo opisane zasady odmiany nazwisk razem z przykładami. Bardzo pomocna w odmianie nazwisk może być strona Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych.  Polecam! 

Podsumowując: 
  • Powinniśmy dostosować formę imion i nazwisk zapraszanych gości do treści zaproszenia, np. Mam zaszczyt zaprosić Szanownych Państwa Annę i Józefa Kowalskich, Szanowną Panią Karolinę Szostak, Szanownego Pana Roberta Woźniaka. 
  • Jeśli adresujemy kopertę z zaproszeniem również powinniśmy zadbać o to, aby nazwiska zostały odpowiednio odmienione (chodzi tu o nazwiska w liczbie mnogiej), np. Szanowni Państwo Anna i Józef Kowalscy, Szanowna Pani Karolina Szostak, Szanowny Pan Robert Woźniak. 
  • Sądzę, że pozostawienie na zaproszeniu nazwiska zapraszanych małżonków w liczbie pojedynczej i jednocześnie w postaci nieodmiennej jest nieeleganckie. Warto się czasem trochę namęczyć i dobrze wypaść przed zapraszanymi gośćmi!
  • Warto pamiętać o tym, aby przesłać firmie, która wykonuje nasze zaproszenia ślubne, listę z odmienionymi imionami i nazwiskami. Unikniecie wówczas nieprzyjemnych niespodzianek.
 Tak powinny wyglądać poprawnie spersonalizowane koperty do zaproszeń ślubnych. Żródło



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz